Logo Agencja Handlowo-Usługowa Agat
Serwis ogumienia
Naprawa zawieszeń
Wymiana filtrów i oleju
Sprzedaż sprężyn gazowych

Sprężyny gazowe

Sprężyny gazowe określane również mianem: siłowniki, amorytyzatorki itp. znajdujące się w naszej ofercie są produktami o bardzo szerokim zastosowaniu:

od mebli kuchennych, samochodów, jachtów i łodzi aż do samolotów.

Ułatwiają one unoszenie wszelkiego rodzaju klap, okien, drzwi, a także regulujących pochylenie oparcia foteli autobusowych i łóżek szpitalnych.

Sprężyny gazowe

Najprostsza sprężyna gazowa zbudowana jest z metalowego, uszczelnionego cylindra oraz tłoka z zamocowanym na stałe tłoczyskiem i wypełniona określoną ilością oleju i gazu.
Gazem tym przeważnie jest azot, który jest obojętny i nie występuje ryzyko eksplozji w kontakcie z olejem. Sprężyny gazowe do wykonywania pracy wykorzystują ten gaz, który wewnątrz cylindra jest sprężany lub rozprężany zależnie od sytuacji, poprzez siły wywierane na niego za pomocą tłoczyska z tłokiem.
Ich zadaniem jest absorcja lub wytłumienie sił. Tłumienie odbywa się dzięki olejowi lub gazowi, który znajduje się po przeciwnej stronie tłoka i w trakcie rozprężania lub sprężania, poprzez niewielki otwór w tłoku przemieszcza się na jego przeciwną stronę, dzięki czemu różnica ciśnień jest równoważona. Ta sama zasada sprawia, że przy zwolnieniu sprężyna rozciąga się powoli.
Olej oprócz tłumienia, odpowiada również za prawidłowe smarowanie tłoka oraz układu uszczelniającego co sprawia, że sprężyny gazowe nie wymagają jakiejkolwiek konserwacji.
Niezależnie od tego czy sprężyna gazowa podlega ściskaniu czy rozciąganiu, zapewnia prawie stałą siłę w całym zakresie ruchu.

Właściwie dobór parametrów sprężyny gazowej oraz prawidłowe zastosowanie zapewnią ich długotrwałą i niezawodą pracę.

Przeważająca ilość sprężyn gazowych obecnych na rynku to sprężyny pchające, czyli w stanie spoczynku są rozciągnięte na swoją maksymalną długość, a tłoczysko spręży gaz zawarty w cylindrze dopiero w momencie jej ściśnięcia, aby w trakcie rozprężania przekazać skumulowaną siłę.

Oprócz standardowych sprężyn gazowych pchających, w naszej ofercie znajdują się również sprężyny gazowe z regulowanym ciśnieniem, umożliwiającym zmniejszenie siły do wymaganej wartości, a także spreżyny gazowe blokowane stosowane w różnego rodzaju fotelach do płynnej regulacji pochylenia oparcia.

Dodatkowo w naszej ofercie znajdują się amortyzatory foteli kierowcy i hamulca najazdowego przyczepy.

Aby wyszukać odpowiednią dla siebie sprężynę gazową przejdź do działu "Dobór sprężyn gazowych".


strzałka do góry