Logo Agencja Handlowo-Usługowa Agat
Serwis ogumienia
Naprawa zawieszeń
Wymiana filtrów i oleju
Sprzedaż sprężyn gazowych

Wysokość bieżnika opony

Wysokość bieżnika

Zgodnie z polskimi przepisami prawa (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury Dz.U. z dnia 26 lutego 2013 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia), minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 1.6 mm (z wyjątkiem autobusów, które muszą mieć minimum 3mm).

Aby sprawdzić wysokość bieżnika wystarczy odszukać na boku opony napis "TWI" (Read Wear Index), który wskazuje miejsce pomiaru wysokości, czyli niewielki gumowy nadlew znajdujący się pomiędzy rowkami bieżnika. Znaczniki takie są obecnie stosowane przez większość producentów.
Inną metodą pomiaru wysokości bieżnika jest użycie miernika głębokości lub po prostu zwykłej suwmiarki.

Pomimo tego, że prawo zezwala na używanie opon z mocno zużytym bieżnikiem, to nie powinniśmy tak długo czekać.
Przeprowadzone badania wykazały, że nowa opona z wysokością bieżnika 8 mm skraca drogę hamowania prawie o połowę w porównaniu do opony ze zużytym bieżnikiem o wysokości 1.6 mm.

Wymiana opony

Dla własnego bezpieczeństwa powinno wymienić się opony letnie gdy osiągną 3 mm, a opony zimowe przy wysokości 4 mm.
Oprócz wydłużonej drogi hamowania zbyt niska wysokość bieżnika podczas jazdy po mokrej nawierzchni nie może efektownie odprowadzić nadmiaru wody, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia aquaplaningu, czyli utraty przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą, spowodowanej tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią.

Droga hamowania

Głębokość bieżnika w oponie należy sprawdzać co cztery tygodnie!


strzałka do góry